
Rekreativna nastava – Sokobanja, 2015.
26. maj 2015.
Drvo zahvalnosti (radionisa sa roditeljima i učenicima)
28. maj 2015.Učenici IV2 su sa svojom učiteljicom Irenom Pavlik 19. i 26. maja 2015. na časovima Likovne kulture samostalno oblikovali i bojili maske napravljene od novinskog papira. Postupak izrade je veoma jednostavan:
– naduvamo balone tako da budu malo veći od ljudske glave,
– novine isečemo na šire trake, malo ih ovlažimo vodom kako bi dobro prianjale za balon,
– širokim četkama trake na balonu premazujemo tutkalom koji smo razblažili sa malo vode (umesto tutkala možemo koristiti mešavinu vode i brašna u srazmeri 1:1).
Tako oblepimo ceo balon. Sačekamo da se prosuši, pa postupak ponovomo. Potrebno je balon oblepiti sa 5 – 6 slojeva papira da bi maska imala potrebnu čvrstinu. Tako pripremljeni baloni treba dobro da se osuše. Sušenje može potrajati do časa Likovne kulture naredne nedelje. Tek pošto je maska potpuno suva, bušimo balon i pristupamo oslikavanju maske temperama, na osnovu skice koju smo prethodno uradili.
Koliko su učenici bili uspešni prilikom izrade maski, možete proceniti sami, ali jedno je sigurno: svima je na ovim časovima bilo lepo.
* * *
Maske su stare skoro koliko i čovečanstvo.
Svojom magičnom privlačnošću plene pažnju posmatrača, a onima koji ih nose daju snagu i moć. Potekle su iz nakane da izazovu strahopoštovanje, užas ili smeh.
Kroz istoriju maske su bile korištene na puno načina. Kao rekvizit u kultnim obredima, ceremonijama, radi zaštite od nesreća, uroka i zlih duhova. Njima se moglo zavesti, zavarati, sakriti i otvoreno se ismejavati i rugati. Imale su snažnu ulogu u pozorištu i pantomimi.
Vešto napravljene i s merom dekorisane maske su uvek bile voljene, sakupljane i pokazivane čisto radi svoje lepote.
Učiteljica Irena Pavlik