
Druženje Vršnjačkog tima i učenika četvrtog razreda
5. oktobar 2015.
Smeh, radost, veselje i igra
7. oktobar 2015.U petak, 2.10.2015. u pet sati popodne, krenuli smo za Novi Sad.Četrdeset učenika osmog razreda u pratnji nastavnica Nataše Žeželj, Aleksandre Herceg-Roknić, Zlate Cvijović i Svetlane Majski, organizatorke našeg putovanja.Svi su željno iščekivali predstavu.U autobusu je vladala dobra atmosfera. Svi smo međusobno pričali,smejali se, slušali muziku.Neko vreme smo putovali, a onda smo ušli u Novi Sad i gužvu.Posle nekoliko minuta ugledali smo veliku zgradu Srpskog narodnog pozorišta.Imali smo pola sata za šetnju.Konačno pola osam. Uzeli smo karte i seli na svoja mesta.Sto,stolice,vrata i šivaća mašina – pozornica. Počinje predstava ,,Gospođa ministarka“ Branislava Nušića.
Ovo je još jedna fantastična Nušićeva komedija u kojoj on opisuje naglu i smešnu promenu života jedne patrijarhalne žene kojoj muž iznenada postaje ministar. Nušić je ilustrovao Živku (gospođu ministarku) sa osobinama žene koja svoju volju natura mužu, gospodari u kući, a iz želje za gospodarenjem i isticanjem svoje ličnosti, spremna je da pravi najveće gluposti. Nušić je gospođi ministarki dao lokalne izraze sirovosti i prostote.Živkin najveći cilj bio je isticanje u društvu uz pomoć političkog položaja i novca. Gospođa Živka, kada je postala ministarka, brani svome sinu Raki, nestašnom dečaku, da se druži sa običnom decom, već mu preporučuje da se druži sa sinom engleskog konzula. Pošto joj je zet običan činovnik, svađa se sa njime i želi da ga otera, kako bi ćerku udala za počasnog konzula Nikaragve. Velika joj je želja da se jednom provoza ministarskim fijakerom. Kada je čula vest, Živka se pokondirila, stavila zlatne zube, kupila skupe haljine… Tada je važilo da ministarka mora da puši, ima ljubavnika i igra bridž. Ona je sve to usvojila, ali kada se spoje moda i prostakluk te žene, nastaje haos. U ovoj zbrci, Živka gubi konce iz ruku i pada u očaj. Njena poslednja rečenica, kada je čula za objavljivanje skandala iz porodice u novinama i ostale loše vesti, bila je:,,Bože, zašto si mi ovo uradio, kada sam ti svakoga petka palila sveću? “
Likovi u predstavi: Sima Popović (ministar), Živka (gospođa ministarka), Dara (ćerka), Raka (sin), Anka (služavka), Čeda (zet), dr Ninković, ujka Vasa, tetka Savka, tetka Daca, teča Panta, Soja, raspuštenica, Sava Mišić, Nata.
Učenicimasu se predstava i Nušićev prikaz likova veoma dopali. Najviše od svega nam se svidela Živkina čudna rodbina. Mislim da je ovo jedan od najlepših izleta na kojima smo bili. Predstava je na sve ostavila dobar utisak i nadam se da ćemo imati priliku da ponovo uživamo u nekom drugom Nušićevom delu.
Nikola Pejin VIII1