
Gluma i ples
22. novembar 2015.
Nedelja tolerancije
24. novembar 2015.U petak, 20. novembra 2015. u geografskom kabinetu školske zgrade u Novom Sivcu održan je drugi Aktiv društvenih nauka u školskoj 2015/16. godini. Pored uobičajenih tačaka Dnevnog reda, Predsednik Aktiva Milan Lalić je prezentovao svoj rad „Uticaj filmske industrije na turističke lokalitete u Tunisu i Maroku“.
Rezime (apstrakt) rada: Na osnovu antropogenih vrednosti u Tunisu i Maroku razvijeni su različiti oblici turizma. U Tunisu je dominantan kupališni turizam, dok su u Maroku podjednako zastupljeni kulturni i kupališni turizam. Za obe zemlje je karakterističan filmski turizam. Pustinjski pejzaži u okolini Tatauina u Tunisu i Uarzazata u Maroku su poslužili kao kulise za snimanje brojnih filmova. Preko 130 filmova je snimljeno u Tunisu u stranoj produkciji, počevši od „Pirata“ Romana Polanskog, romantične drame „Engleskog pacijenta“, komedije „Monti Pajton“… Ipak, potpunu afirmaciju Tunis je doživeo snimanjem četiri filma iz serijala „Ratovi zvezda“, režisera Džordža Lukasa. Ovaj film je sniman na raznim lokacijama juga Tunisa. Uarzazat, poznat kao „vrata pustinje“, smešten na ivici Sahare, južno od planine Visoki Atlas, izgrađen za smeštaj Legije stranaca, grad koji je 1956. godine postao administrativni centar istoimene provincije, omiljeno je mesto režisera iz celog sveta. Gradski pejzaž je obezbedio egzotične lokacije za snimanje filmova kao što su „Gladijator“ i „Sodoma i Gomora“. Nedaleko od grada se nalaze tri velika filmska studija, među kojima je najpoznatiji „Atlas film studio“, a u njima se prosečno godišnje snimi 25 filmova u stranoj produkciji. „Atlas film studio“ je opremljen po najsavremenijim standardima i kompletima za snimanje raznih ambijenata (egipatski, rimski i tibetanski). U gradu se nalazi i Muzej filma. Kinematografski pejzaži, prirodni ili veštački, mogu biti pokretački element turističke mobilnosti, kao i vizuelna podrška. Pustinje „Lorensa od Arabije“ i „Ratova zvezda“, iako realne, u velikoj meri podižu imaginarnu atraktivnost turističke destinacije. Okoline Tatauina i Uarzazata služile su i još uvek služe kao dekor rezličitim i raznovrsnim produkcijama. Međutim, iako je postavka pejzaža slična, uticaj na motivaciju i posetu turista se dosta razlikuje. Rad se bavi istraživanjem načina vezivanja turizma za film u smislu brojnosti i prostornog uticaja dva kraja Magreba.
Prezentaciji je pored članova Aktiva prisustvovala i Ljiljana Lančuški (profesor nemačkog jezika) u čijoj su „režiji“ nastale i priložene fotografije.
Ljiljana Lančuški, Olivera Svitić, Ivana Pavkov, Goran Vlahović i Milan Lalić