
Odlganje ekskurzije učenika osmih razreda
15. mart 2016.
Međunarodno takmičenje „Kengur bez granica“
17. mart 2016.Kreativni tim nastavnika naše škole Biljana Bajčetić, Jelena Šepić, Danijela Poljaković su nam na nastavničkom veću prezentovale alatku za učenje koju koriste u svojim učionicama.
Ideju za izradu lapbuka kao nastavnog sredstva učiteljica Biljana Bajčetić je dobila razmišljajući na koji način detetu, koje program prati po IOP-u, približiti nastavne sadržaje iz matematike. Pretraživanjem po internetu, ideja Džoane Vitaker da osmisli način učenja za decu koja se školuju kod kuće ju je motivisala da matematičke sadržaje (prostorni odnosi, geometrijske figure, novac, brojevi do 10) složi u svoj prvi lapbuk. To je zbirka mini materijala koja pruža interaktivni prostor za crteže, kartice, priče u slikama, pazle, didaktički materijal, itd. Mnoštvo materijala za rad na jednom mestu u različitim kombinacijama čini da nastava učeniku koji program prati po IOP-u prestavlja igru i zadovoljstvo. Smenjivanjem zadataka pažnja i koncentracija učenika je poboljšana.
Nakon matematičkog lapbuka, usledilo je pravljenje lapbuka za štampana slova ćirilice. Učenik, uz podršku personalnog asistenta, Jelene Šepić, pravi slova od različitog materijala, povezuje ih sa slikama predmeta na zadato slovo, seče, lepi … Svako slovo prati odgovarajuća priča u slikama.
Učenici I4 odeljenja su napravili svoj lapbuk na temu „Živa priroda“. Učenici su uživali usvajajući nove sadržaje na ovaj način. Posebno zadovoljstvo im je predstavljala prezentacija svog lapbuka. Sad već sa iskustvom prave novi na temu „Neživa priroda“
Cilj pravljenja ovih mini-zbirki materijala je da se, kroz duži vremenski period, usvajaju novi sadržaji tako šta učenik uvek ima priliku da obnovi svoje znanje o nekoj temi, a zatim ga proširi i nadogradi.
„Lapbuk, maštovita sveska, pametna fascikla, kako god da ovaj mini projekat nazovete je orginalna, jedinstvena dečja tvorevina o nekoj temi. Ne postoji ispravan ili pogrešan način da se lapbuk složi sve zavisi od mašte i kreativnosti učenika. “
Nastavnica matematike, Danijela Poljaković, je posle izrade podsetnika sa formulama u nastavnim sadržajima iz geometrije, sa učenicima šestog i sedmog razreda počela izradu lapbuka na temu „Geometrija“ .U njemu će nastavni sadržaji biti razvrstani po temama: trougao, četvorougao, Pitagorina teorema, mnogougao, krug, geometrijska tela … Učenici sami odlučuju o sadržaju svog lapbuka i od njihove kreativnosti i maštovitosti će zavisiti i njegov izgled.Svoj lapbuk će moći da koriste kako u školi tako i kod kuće kao veliku pomoć pri izradi zadataka iz matematike. Na kraju osmog razreda će im biti od velike koristi prilikom priprema za završni ispit. Ovo je način da matematiku učenicima približimo na njima zanimljiv način i na taj način ih oslobodimo straha od matematike.
„Bilo mi je veoma zabavno da pravim ovakav podsetnik. Veoma je PRAKTIČAN. Radili smo zajedno i pri tom pomogli jedni drugima. Svi smo na drugačiji način predstavili lekcije o trouglu i četvorouglu. Bilo bi interesantno praviti ovakav podsetnik i iz drugih predmeta. „Miljana VI razred