
Košarka – opštinsko takmičenje
20. maj 2021.
Pismo ministra učenicima osmog razreda
18. jun 2021.UPUTSTVO ZA UČENIKE I RODITELJE, ODNOSNO DRUGE ZAKONSKE ZASTUPNIKE UČENIKA
- Završni ispit polažu svi učenici osmog razreda, kao i odrasli koji stiču osnovno obrazovanje u skladu sa zakonom koji se uređuje obrazovanje odraslih.
- Završni ispit učenici osmog razreda polažu tri dana – prvog dana se polaže srpski, odnosno maternji jezik, drugog matematika, a trećeg kombinovani test, dok polaznici (FOOO) polažu jedan dan;
- Učenici imaju obavezu da pre pristupanja ispitu sa odeljenjskim starešinom blagovremeno provere tačnost svojih ličnih podataka i podataka o uspehu tokom školovanja u bazi podataka.
- Ispit sva tri dana počinje u 9.00 časova i traje 120 minuta.
- Učenici su dužni da u školu dođu najkasnije do 8.15 časova sva tri dana održavanja ispita.
- Škola obezbeđuje po dve plave hemijske olovke za svakog učenika.
- Na ispit iz srpskog, odnosno maternjeg jezika i na ispit na kome se polaže kombinovani test učenici treba da ponesu i grafitnu olovku i gumicu.
- Na ispit iz matematike učenici treba da ponesu grafitnu olovku, gumicu, lenjir, trugao i šestar.
- Učenici se raspoređuju u prostor za polaganje, odnosno u učionice prema utvrđenom Jednistvenom spisku učenika (redni broj sa spiska odgovara broju mesta za polaganje – označenom na klupi).
Opšte napomene
- Preporučuje se da učenici odgovore prvo pišu grafitnom olovkom (što nije obavezno), a tek na kraju plavom hemijskom olovkom. Ovo je važno, jer se odgovori napisani grafitnom olovkom, kao ni prepravljani odgovori napisani hemijskom olovkom ili hemijskom olovkom druge osim plave boje, neće priznavati pri bodovanju.Upotreba hemijske olovke tzv.piši-brišinije dozvoljena (mastilo ove olovke je nestabilno pri zagrevanju, što prilikom skeniranja testova za pregledanje može da dovede do nestajanja zapisa).
- Na završnom ispitu nije dozvoljeno korišćenje mobilnih telefona, kalkulatora, beležaka, papira, niti drugih materijala koji ne spadaju u propisan pribor za ispit. Učenici su dužni da na za to predviđeno mesto, ispred učionice, odlože svoje torbe, isključene mobilne telefone, kalkulatore i druga tehnička pomagala, pernice, beleške, papire, hranu i slično, osim vode/osvežavajućeg napitka.
- Na ispitu nije dozvoljeno prepisivanje, razgovor među učenicima i ometanje drugih učenika. Učenici će biti udaljeni sa ispita ukoliko ne poštuju propisanu proceduru na ispitu i uputstva data od strane dežurnih nastavnika. Učenik koji bude udaljen sa testa dobiće nula bodova na tom testu.
- Učenik koji je udaljen sa testa u sledećem roku može da polaže test sa koga je udaljen.
- Učenicima nije dozvoljeno da napuštaju prostoriju u kojoj se polaže ispit pre 9.45 časova.
- Kada učenici završe izradu testa, treba da pozovu dežurnog nastavnika podizanjem ruke i da posle predaje testa, napuste prostor tako da ne remete rad drugih učenika.
- Posle objavljivanja privremenih rezultata, učenici imaju pravo uvida u svoj test, a zajedno sa roditeljem, odnosno drugim zakonskim zastupnikom i pravo prigovora prvostepenoj komisiji za prigovore ukoliko smatraju da su oštećeni.
- Prilikom provere rezultata na pojedinačnim testovima na završnom ispitu učenici treba da imaju jasnu i preciznu informaciju o načinu prikazivanja rezultata na testovima i načinu bodovanja.
- Ostvarivanje prava na uvid u test i prigovor može se obaviti elektronskim putem na portaluMoja srednja školahttps://mojasrednjaskola.gov.rs, u skladu sa uputstvom na omotnici testa – Primerak za učenika ili neposredno u prostoru škole.
- Pravilnikom o programu završnog ispita u osnovnom obrazovanju i vaspitanjuutvrđeno je da je u ukupom broju od najviše 40 bodova na završnom ispitu, udeo pojedinačnih testova je:najviše 13 bodova iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, najviše 13 bodova iz matematike i najviše 14 bodova na kombinovanom testu.
- Na svakom pojedinačnom testu učenik rešava 20 zadataka, tj. maksimalan rezultat na testu je 20. Radi preciznog uvida u postignuća tokom i na kraju ispita, svaki učenik će imati uvid u dva podatka – rezultat na testu i broj bodova za upis, tj. preračunat rezultat postignut na testu.
- Bodovi koje je učenik ostvario za upis u srednju školu izračunavaju se tako što se rezultat postignut na testu iz srpskog, odnosno maternjeg jezika i matematike množi koeficijentom 0,65, a rezultat postignut na kombinovanom testu množi sa koeficijentom 0,7.
- Formula za izračunavanje broja bodova koje je učenik ima na osnovu opšteg uspeha i rezultata postignutih na završnom ispitu:
- Ukupan broj bodova za upis = (VI + VII + VIII) ∙ 4 + 0,65 ∙ SJ + 0,65 ∙ MA + 0,7 ∙ KT
VI – opšti uspeh na kraju VI razreda
VII – opšti uspeh na kraju VII razreda
VIII – opšti uspeh na kraju VIII razreda
SJ – rezultat na testu iz srpskog / maternjeg jezika
MA – rezultat na testu iz matematike
KT – rezultat na kombinovanom testu
To znači da će učenik koji, na primer, ima rezultat 17 bodova na testu iz srpskog jezika ostvariti 11,05 bodova na tom testu. Radi preciznog uvida u postignuća tokom i na kraju ispita, svaki učenik će imati uvid u dva podatka – rezultat na testu i broj bodova na testu, tj. preračunat rezultat postignut na testu.
- Formulazaizračunavanjebrojabodovakojipolaznik ima naosnovuopšteguspeha i rezultatapostignutihnazavršnomispitu:
- Ukupanbrojbodovazaupis = ( VI + VII + VIII) ∙ 4 + JT (ZSJ + ZMA + ZKT)
VI – opštiuspehnakraju VI razreda
VII – opšti uspeh na kraju VII razreda
VIII – opšti uspeh na kraju VIII razreda
JT (ZSJ + ZMA + ZKT) – rezultat jedinstvenog testa (zadaci iz srpkog/maternjeg, jezika, zadaci iz matematike i kombinovani )
Molimo roditelje, odnosno druge zakonske zastupnike da:
- Vode računa da učenici doručkuju i popiju vodu pre početka završnog ispita.
- Provere da li su učenici poneli potreban pribor za rad i đačku knjižicu.
- U proveri rezultata na pojedinačnim testovima na završnom ispitu roditelji, odnosno drugi zakonski zastupnici učenika treba da imaju jasnu i preciznu informaciju o načinu prikazivanja rezultata na testovima i načinu bodovanja.