
Školsko takmičenje iz matematike
23. januar 2016.Javna nabavka dobara – namirnica za užinu učenika 11.02.2016. god.
11. februar 2016.10. februara 2016. god. sa početkom u 17.00 održana je edukativna radionicu za roditelje učenika I2 na temu „Isključivanje kao vid vršnjačkog nasilja“.
Cilj ove radionice je bio razmena o razlozima isključivanja učenika iz grupe, o pojedinačnoj odgovornosti učesnika i načinima pomoći učenicima koji imaju problem u ponašanju
Radionica je organizovana u nekoliko etapa. U uvodnom delu radionice, nakon formiranja grupa, roditelji su u okviru grupe, na osnovu kratke priče, iznosili svoja mišljenja o mogućim razlozima isključivanja učenika iz grupe, o odgovornosti samog pojedinca, grupe kojoj pripada, roditelja i učitelja za nastalu situaciju i o tome kako pomoći ovakvim učenicima.
U drugom delu radionice, predstavnici grupa su prezentovali svoje odgovore i vođen je razgovor o tome da li je isključivanje učenika koji imaju problem u ponašanju način rešenja problema.
Roditelji su aktivno učestvovali u diskusiji i došli su do zaključka da ovakvim učenicima treba pomoći da pronađu svoje mesto u grupi, da izmene svoje ponašanje i budu prihvaćeni od strane drugova iz odeljenja.
HVALA roditeljima I2 koji su izdvojili vreme i učestvovali u radu radionice.
Učiteljica I. P.
***ZA RADOZNALE:
O nasilju među decom govorimo kad jedno ili više dece uzastopno i namerno uznemiruje, verbalno, psihički, emocionalno ili fizički napada ili povređuje drugo dete koje se ne može odbraniti.
Nasilje među decom možemo podeliti u dva glavna oblika:
- FIZIČKO NASILJE je najuočljiviji oblik koji podrazumeva udaranje, guranje, štipanje, čupanje i sl.
- VERBALNO NASILJE prati fizičko, a podrazumeva vređanje, širenje glasina, stalno zadirkivanje, ismevanje i sl.
Nasilje među decom može biti:
- DIREKTNO NASILJE podrazumeva otvorene napade na žrtvu uključujući ruganje, ponižavanje, vređanje, kritikovanje, naređivanje, zahtevi za podređenošću, naguravanje, pretnje, provociranje, nadevanje podrugljivih imena, iznuđivanje…
- INDIREKTNO NASILJE je teže uočljivo (i njemu su sklonije devojčice), provodi se u obliku društvene izolacije i namernog isključivanja iz grupe npr. to je namerno isključivanje deteta iz grupnih igara, ogovaranje… Najčešće se događa u školskim WC-ima, hodnicima i ostalim prostorijama izvan kontrole nastavnika i drugih odraslih osoba. Može se dogoditi i u razredu pred drugom decom koja najčešće ne priskoče u pomoć žrtvi zbog nezainteresovanosti, straha ili nedostatka suosećanja.
U školama preovlađuje psihološko i verbalno nasilje.
U porodicama preovlađuje fizičko nasilje i zanemarivanje.
Na ulici i na mestima gde se deca okupljaju dominira fizičko nasilje i seksualno uznemiravanje u kombinaciji sa različitim rizicima kao što je zloupotreba alkohola i droge.