
Opštinsko takmičenje iz TIT
1. mart 2024.
Opštinsko takmičenje iz geografije
9. mart 2024.DIGITALNI SVET I INTERNET U TREĆEM RAZREDU
U osnovno školi „20.oktobar“ u Sivcu održan je ugledni čas iz digitalnog sveta sa učenicima trećeg razreda. Nastavna jedinica „Pretraživanje interneta“ realizovana je u okviru teme Digitalno društvo.Utvrđena su znanja o pretraživanju interneta pomoću ključnih reči i pokazani su primeri korektno definisanih ključnih reči potrebnih za uspešnu pretragu interneta.
Čas nije održan u informatičkom kabinetu već u učionici , a učenici su koristili umesto računara svoje mobilne telefone. Ceo čas je propraćen interaktivnom prezentacijom , prilozima i raznim rekvizitima koji su obogatili i učinili ovaj čas interesantnim i drugačijim.
U uvodnom delu časa emocionalna priprema za učenike je bila igra „Magična otkrivalica“. Učenici su po svojem izboru otvarali polja od jedan do šest iza kojih su se nalazila pitanja vezana za intrenet. Pitanja su bila vezana za internet pregledače i pretraživače koje smo naučili na jednom od prethodnih časova digitalnog sveta. Kada su tačno odgovorili na svih šest pitanja otvorila se slika na osnovu koje su oni mogli da zaključe da ćemo se na ovom času baviti internetom. Učiteljica je istakla cilj časa i najavila nastavnu jedinicu koja se pojavila na prezentaciji.
Glavni deo časa je imao više aktivnosti. Počeli smo igrom „Bacanje kockice“. U ovoj igri vođe grupa su bacali kockicu i na osnovu broja koji su okrenuli na kockici dobijali su koverte u kojima su se nalazili zadaci za njihovu grupu. Učenici su bili podeljeni u šest heterogenih grupa po četiri člana. Na početku grupnog rada grupe su se pozdravile našim odeljenskim pozdravom „Svi za jednog – jedan za sve“. Zatim je sledio rad u grupama gde su vođe grupa podelile zadatke članovima grupa. Svaki učenik je imao svoj mobilni telefon i pristup internetu da bi mogao da odradi zadatak koji mu je dodeljen. Učenici su ukucavali „ključne reči“ i dolazili do potrebnih informacija koje su zapisivali u sveskama , a zatim su zajedno informacije objedinili na plakatu i predstavili u vidu „Mape uma“. Svaka grupa je istraživala po jednu ugroženu životinju koja živi na našim prostorima , tako da smo odmah nastavu digitalnog sveta direktno povezali sa nastavom prirode i društva. Većina učenika je informacije pronalazila na Vikipediji jer su upoznati da Vikipedija daje tačne informacije. Trudili su se da informacije sa interneta skrate i kažu svojim rečima , tako da budu primerenije i bliže njihovom uzrastu. Učiteljica im je u ovim zadacima davala upustva i smernice da ne bi informacije pogrešno uprostili i dali im sasvim drugo značenje. Na ovaj načiin smo vežbali čitanje sa razumevanjem onoga što smo pročitali i tako smo direktno povezali nastavu digitalnog sveta sa nastavom srpskog jezika. Grupe koje su bile nešto brže i spretnije u pronalaženje informacija su imale i dodatni zadatak koji je zahtevao da pronađu neku neobičnu zanimljivost o životinji koju istražuju. Pri traženju informacija potrebnim za dodatni zadatak učenici su se već malo osmelili pa su ulazili i na druge sajtove i pronalazili zanimljivosti vezane za životinju koju su oni proučavali. Učiteljica je obilazila grupe i pružala objašnjenja i pomoć grupama kojima je to bilo potrebno. Zatim su grupe redom predstavljale napravljene materijale i na odeljenskoj galeriji ih lepili. Nakon časa učenici su oblilazili, čitali i razgledali radove . Posle izlaganja grupa, učenici su procenili koja je grupa bila najuspešnija pa je ta grupa i nagrađena „Zvezdicom znanja“.
Sledećom aktivnošću koja se zvala „Mini bioskop“ učiteljica je podsetila učenike da mnoge informacije na internetu možemo dobiti i preko yutuba. Gledali smo kratke filmove „Dabar je dobar“ i „Nijedna vrsta ne umire sama“. Film „Dabar je dobar“ je posvećen dabru koji je kao istrebljena vrsta donet iz Nemačke u naš rezervat prirode Zasavicu.Učenicima je ovaj film bio posebno zanimljiv jer znaju da ćemo mi ove godine na ekskurziji posetiti Zasavicu. Drugi kratki film je bio priča o ugroženomj ptici, beloglavom supu koji je naselio kanjon Uvac. Cilj ove aktivnosti je bio da učenici spoznaju da ukucavanjem ključnih reči na internetu možemo saznati, a i videti i čuti puno novih informacija. U nastavku časa je sledila igra „Lanac znanja“ u kojoj su učenici izvlačili karticu sa pitanjem i odgovorom vezanim za internet. Kartice za igru su bile smeštene u posebnu kutiju i bilo ih je tačno onoliko koliko je bilo i učenika. U ovoj igri je veoma važno da broj kartica bude isti kao broj učenika da bi prvi učenik započeo igru, a poslednji završio. Cilj igre je da se pitanja i tačni odgovori nadovezuju jedan za drugim tako da se ne prekine „lanac znanja“ do samog kraja igre. Igra je dosta zahtevna jer zahteva dobro poznavanje gradiva , a i veliku koncetraciju i pažnju. Učenici su uspeli da igru odigraju bez greške, što je u njima probudilo veliko zadovoljstvo pa je kraj igre ispraćen iskrenim aplauzom.
Završni deo časa je bio rezervisan za igru i veb alat „Kahoot“ preko koje smo proverili koliko znamo o internetu , a ujedno smo se lepo i zabavili. Pitanja na kvizu bila su u vezi obrađene nastavne jedinice i provera znanja stečenog na prethodnim časovima digitalnog sveta. Učenici su bili veoma aktivni i uspešni u rešavanju postavljenih zadataka. Odlično su sarađivali u okviru grupa i svaki član grupe dao je svoj doprinos. Najuspešniji učenici su izašli na podijum i bili nagrađeni kako velikim aplauzom tako i „zlatim smajlijima“. Učiteljica je dala i instrukcije za izradu domaćeg zadatka.Učenici su dobili slobodan izbor da uz pomoć odraslih iz svoje porodice pronađu podatke o sovama,pčelicama ili leptirima. Zanimljivosti iz pretrage da zapišu i prezentuju na sledećem času. Na samom kraju časa učenici su samovrednovali svoje znanje koje su stekli na času podizanjem smjalija i zapisivali su svoje utiske i zapažanja o času na tabli za evaulaciju časa.
Nataša Šarančić
OŠ „20.oktobar“,Sivac