
Ispraćaj maturanata
18. jun 2024.
Prijem đaka generacije
27. jun 2024.ALISA U ZEMLJI RAČUNSKIH OPERACIJA
U osnovno školi „20.oktobar“ u Sivcu održan je ogledni čas iz matematike sa učenicima trećeg razreda. Nastavna jedinica „Redosled računskih operacija “ realizovana je u okviru teme Brojevi do hiljadu. Utvrđena su znanja o redosledu računskih operacija u rešavanju tekstualnih zadataka, kod učenika je razvijana percepcija, koncentracija i logičko zaključivanje, kao i samostalnost i saradnja među učenicima.
Ceo čas je propraćen interaktivnom prezentacijom čiji je glavni lik bila devojčica Alisa,junakinja romana „Alisa u zemlji čuda“, poznatog pisca Luisa Karola. Sam tim smo odmah napravili i direktnu korelaciju sa nastavom srpskog jezika. Pored interaktivne prezentacije čas je obilovao prilozima i raznim rekvizitima koji su obogatili i učinili ovaj čas interesantnim i drugačijim.
U uvodnom delu časa emocionalna priprema za učenike je bila učiteljičina autorska igra „Borojko Dugić“koja je zahtevala široko predznanje, logičko razmišljanje i razvijen osećaj za kombinatoriku. Igra je sastavljena od niza koraka koji se učenicima daju određenim redom. Prvu informaciju koju učenici dobiju je informacija kojim stotinama zamišljeni broj ne pripada , ali dobijaju informaciju između kojih stotina se nalazi ,kao i da li je broj paran ili neparan. U drugom koraku učenici dobiju veoma važne informacije pomoću koji već mogu da odrede o kojem broju je reč.Te informacije se direktno odnose na cifre desetica i jedinica u ovom broju. Pošto učenici već u prvom koraku saznaju koja je cifra stotina zamišljenog broja , onda u drugom koraku veoma brzo dolaze do saznanja koje su cifre desetica i jedinica i sastavljaju zamišljeni-skriveni broj. U trećem koraku dobijaju ostale brojeve koje moraju sve da iskoriste ali samo jedan put i da sastave matematički izraz čije rešenje će biti naš zamišljeni broj. Pri pisanju izraza mogu koristiti sve četiri računske operacije više puta.
Uvodna igra –Brojko Dugić
Ovaj Brojko ne pripada ni 4. ni 6. stotini,a se nalazi između njih .Ovaj Brojko je paran broj.
Pomoć
Cifra desetica je sledbenik broja 3,a cifra jedinica je najveći paran jednocifreni broj.
-Zamišljeni broj je 448.
Brojevi koje možete koristiti za sastavljanje matematičkog izraza su:4,8,6 i 100.
Rešenje: 100‧4+8‧6=400+48=448
Iako je igra zahtevna ,veliki broj učenika je uspeo vrlo brzo da dođe do tačnog rešenja.
Postavljanjem i rešenjem matematičkog izraza učenici su mogli da zaključe da ćemo se na ovom času baviti redosledom računskih operacija . Učiteljica je istakla cilj časa i najavila nastavnu jedinicu koja se pojavila na prezentaciji.
Glavni deo časa je imao više aktivnosti. Počeli smo bajkom „Alisa u zemlji računskih operacija“. Kroz celu priču o redosledu računskih operacija učenike je vodila Alisa koja im je na interesantan, neobičan i njima blizak način objasnila koja računska operacija ima prednost nad kojom računskom opercijom. Zatim je sledio poluprogramirani rad koji se izvodio kroz grupni rad. Učenici su bili podeljeni u šest homogenih grupa po četiri učenika sličnih sposobnosti i matematičkih znanja. Na početku grupnog rada grupe su se pozdravile našim odeljenskim pozdravom „Svi za jednog – jedan za sve“. Zatim je usledio rad u grupama gde su vođe grupa podelile zadatke članovima grupa. Primenom poluprogramiranog rada učenici su dobili materijal čiji sadržaj su mogli da savladavaju tempom koji im odgovara. Kako su rešavali koji zadatak, vođa je izlazio na tablu i uzimao papirić sa rešenjem zadatka, a zatim su ga upoređivali sa svojim rešenjem. Ako su zadatak tačno rešili papirić odlažu, a ako su pogrešno rešili zadatak, rešenje vraćaju na tablu i sve tako dok zadatak ne reše tačno. Kada zadatak reše tačno prelaze na sledeći nivo dok sve zadatke sa nastavnog listića ne reše. Na času je bilo zastupljeno i vršnjačko poučavanje , tako što je grupa koja ima problem sa rešavanjem zadataka mogla da pozove nekog od drugara da im pomogne. Grupe koje su brže rešile zadatke imale su mogućnost da biraju dodatne zadatke koji su bili poređani po težini od najlakših, preko zadataka srednje težine do najtežih zadataka. Najlakši zadaci su se nalazili u koverti sa slikom leptira, srednje težine zadaci su bili u koverti sa slikom sove, a zadaci koji su bili najteži su se nalazili u koverti sa slikom slona. Učenici su nepogrešivo birali zadatke koje su odgovarali njihovim mogućnostima i matematičkim znanjem. Učiteljica je obilazila grupe i pružala objašnjenja i pomoć grupama kojima je to bilo potrebno. Učenici su bili veoma aktivni i uspešni u rešavanju postavljenih zadataka. Odlično su sarađivali u okviru grupa i svaki član grupe dao je svoj doprinos. Rad svih grupa je bio pohvaljen , a učenici iz najuspešnije grupe su i nagrađeni kako velikim aplauzom, tako i „zlatim zvezdicama“. Završni deo časa je bio rezervisan za učiteljičinu autorsku tehniku „Matematička supa“. Ovo je kompleksna tehnika koja zahteva od svakog učenika u skladu sa njegovim sposobnostima i matematičkim znanjem da isprati sve korake koji se predviđeni da bi zadatak bio uspešno rešen ,to jest da bi grupa uspešno „skuvala matematičku supu“. Ova tehnika je jedna od omiljenih tehnika kod učenika. Oni obožavaju da smišljaju zadatke i da ih prosleđuju svojim drugarima. Vrlo su temeljni pri analizi zadataka i ako su u nekoj dilemi rado pozivaju učiteljicu ili nekog drugara u pomoć.
Tehnika-„Matematička supa“
S-sastavi zadatak-daj drugu-drugarici zadatak,
U-uradi zadatak,
P-proveri tačnost zadatka ,
A-analiziraj i arhiviraj zadatak u svesku.
Najbrža i najuspešnija grupa je bila nagrađena aplauzom i papirnim „matematičkim loncem“ da i ubuduće uspešno „kuvaju matematičku supu“ u njemu. Učiteljica je dala i instrukcije za izradu domaćeg zadatka.Učenici su dobili slobodan izbor da izaberu na osnovu svojih sposobnosti, želja i htenja domaći zadatak. Domaći zadatak je takođe bio podeljen po nivoima težine. Najlakše zadatke za učenike je pripremio „mravac radoznalac“, zadatke srednjeg nivoa i težine je nosila „pčelica pametnica“, a najteže zadatke za učenike je pripremila „sovica mudrica“. Učenici rado rade ovakve domaće zadatke jer im je omogućeno da sami izaberu ono što im odgovara , a i sam osećaj da pripadaju grupi radoznalaca, vrednica i mudrica ih čini srećnim i zadovoljnim. Na samom kraju časa učenici su samovrednovali svoje znanje koje su stekli na času podizanjem smajlija i zapisivali su svoje utiske,osećanja i zapažanja o času na tabli za evaulaciju časa.
NŠ